MARTech Serwis Mariusz Czyż. Marii Walewskiej 35. 26-624 Kowala

Akumulator hydrauliczny – rodzaje, zastosowanie

Urządzenie do gromadzenia energii hydraulicznej. Energia ta jest gromadzona w postaci energii sprężystości ciała stałego, gazu bądź w postaci energii potencjalnej ciężaru.Akumulatory te stosuje się w instalacjach, w których występuje jedynie okresowe zapotrzebowanie na energię hydrauliczną lub w których w pewnych momentach powstają chwilowe szczyty poboru energii. Do zadań tych akumulatorów należy gromadzenie energii, tłumienie uderzeń, zmniejszanie falowania ciśnieniowego w obwodach hydraulicznych, zapobieganie kawitacji. Akumulatory w połączeniu z siłownikami i zaworami dławiącymi używane są w tzw. hydropneumatycznych zawieszeniach pojazdów mechanicznych.
Rodzaje akumulatorów hydraulicznych:
  • gazowe
  • ciężarowe
  • sprężynowe

 

Schemat gazowego akumulatora hydraulicznego

Schemat ciężarowego akumulatora hydraulicznego

Schemat sprężynowego akumulatora hydraulicznego

Akumulatory utrzymują właściwą objętość oleju i właściwe ciśnienie pracy w instalacji również podczas sytuacji awaryjnych. Ponadto wyrównują przecieki i wahania temperatury w systemie, utrzymują ciśnienie systemu kiedy pompa hydrauliczna jest nieczynna oraz amortyzują wstrząsy i pulsacje.
Stosowanie akumulatorów w systemach hydraulicznych nie tylko gwarantuje poprawę wydajności ale również redukcję kosztów, gdyż ograniczone zostaje zastosowanie dużych pomp hydraulicznych i silników elektrycznych. Akumulator jako urządzenie przechowujące energię skutecznie obniża wymaganą wydajność przepływu pompy, co ma odbicie w obniżeniu zużycia energii.
Akumulatory hydrauliczne GAZOWE.
Hydro akumulatory czyli akumulatory hydrauliczne, zwane także akumulatorami hydro pneumatycznymi, są to szczelne zbiorniki ciśnieniowe z pęcherzem lub membraną oddzielającą gaz od cieczy. Wykorzystują one ściśliwość gazu do magazynowania energii i oddawania jej w momentach zwiększonego zapotrzebowania.
Wykorzystywane są powszechnie w zasilaczach hydraulicznych maszyn i urządzeń przemysłowych, w elementach zawieszenia pojazdów, w betoniarkach i maszynach roboczych.
Dzielimy je na akumulatory:
  • membranowe
  • pęcherzowe
  • tłokowe

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą serwisu akumulatorów hydraulicznych.
Zapewniamy serwis hydro akumulatorów większości producentów oraz dostęp do części zamiennych.
Zapraszamy do dalszej lektury.
MARTech SERWIS