Smarowanie w młotach hydraulicznych
Podstawowym obowiązkiem operatora przy obsłudze młotów hydraulicznych jest smarowanie tulei narzędziowej i grota podczas pracy.
Zasadą jest, że oba elementy: tuleja – grot powinny być regularnie smarowane, co minimum 2 godziny pracy młota, odpowiednią dawką specjalnego smaru.
Stara zasada – kto nie smaruje, ten nie jedzie, jest w tym przypadku świętą prawdą.
Podczas pracy młota w ciężkich warunkach temperatura współpracujących elementów – tulei i grota – może znacznie przekroczyć 100°C w wyniku tarcia między tymi elementami oraz przekazywanej ogromnej energii udaru. Brak odpowiedniego środka smarnego powoduje dodatkowe podnoszenie temperatury współpracujących elementów oraz niemalże ich zatarcie.
W wyniku tego z powierzchni tulei oraz grota wyrywane są drobne kawałki materiału, co stanowi źródło bardzo intensywnego zużywania się powierzchni tych elementów. Dodatkowo, takie drobne wyrwania materiału z powierzchni grota są często przyczyną jego złamania, ponieważ stanowią źródło mikroskopijnych pęknięć w materiale.
Przestrzeganie zaleceń zawartych w instrukcji obsługi młota nie tylko chroni użytkownika przed opisanymi powyżej przypadkami, ale także znacznie obniża koszty eksploatacji młota.
Regularne smarowanie wysokogatunkowym smarem kilkakrotnie wydłuża żywotność tulei narzędziowej i trzonu grota, przez co wymiana tych elementów następuje rzadziej. Czasami koszt wymiany tulei narzędziowych w młocie jest dość wysoki, z powodu konieczności całkowitego demontażu młota, zbędnej, ale koniecznej wymiany uszczelnień oraz kosztów transportu ciężkiego urządzenia.
Wiemy już, że smarować trzeba. Musimy także wiedzieć, że należy używać odpowiedniego smaru. Do młotów hydraulicznych zalecany jest smar wysokotemperaturowy, z dodatkami miedzi i molibdenu, które w pewnym stopniu uzupełniają powstające ubytki materiału w tulei i grocie.
Mając na uwadze powyższe informacje, zachęcamy wszystkich klientów do zwrócenia uwagi czy Wasz młot jest odpowiednio smarowany właściwym smarem. Zapewnia to dłuższą żywotność elementów młota i minimalizuje jego ewentualne przestoje.
Należy także regularnie kontrolować stan zużycia tulei narzędziowej, ponieważ po przekroczeniu wymiaru dopuszczalnego zużycia, grot jest bardziej narażony na złamanie, a smarowanie nie przynosi już pożądanego efektu, ponieważ przestrzeń pomiędzy powierzchnią tulei i grota jest zbyt duża.
W przypadku ręcznego smarowania, młot powinien zawsze być w pozycji pionowej, z narzędziem dociśniętym do bijaka.
Nieprzestrzeganie tej zasady może przynieść bardzo kosztowne konsekwencje. To jedyny przypadek, kiedy smarowanie jest szkodliwe. Trzeba pamiętać, że smarować należy zgodnie z instrukcją!
Jeśli macie Państwo jakieś pytania odnośnie eksploatacji młotów hydraulicznych prosimy o kontakt telefoniczny lub meilowy.
Życzymy owocnej i bezawaryjnej pracy.
MARTech SERWIS.